One of my favorite eye shadows. It come has part of a special value kit I had gotten from Sephora I believe. This product was my favorite out of kit by a long shot- and all the items in the kit were really good too- so that's saying a lot. IT's so... +
One of my favorite eye shadows. It come has part of a special value kit I had gotten from Sephora I believe. This product was my favorite out of kit by a long shot- and all the items in the kit were really good too- so that's saying a lot. IT's so easy to work with and stays put, even when I don't wear primer! It's the perfect color too, it goes well with any other color as well as alone. I just wish it wasn't as pricey as it is, but I would definitely buy it full priced if I needed eyeshadow. -
I fell in love with baby wipes about a year ago. I lack the presence of baby, but probably go through as much as someone with a baby does, if not I probably go through more actually! I use to take off my makeup, wipe down my face, if anything spills... +
I fell in love with baby wipes about a year ago. I lack the presence of baby, but probably go through as much as someone with a baby does, if not I probably go through more actually! I use to take off my makeup, wipe down my face, if anything spills in my room I just grab one of these.
Because they're fragrance/perfume free, they don't damage anything-face, furniture.
I love that Huggies has thought of everything; they sell their wipes in every format you can think of! They come in a tub, in a disposable pack, in multi disposable packs, in bulk packs, etc!! I usually buy a tub, use the wipes then keep the tub for that one and buy the 684ct pack. Be aware that this pack doesn't contain any packs inside as I first thought when purchasing it. It is one big pack. So I fill the tub from before and leave the remainder in the resealable bag! Then I buy the pack with 3 small packs in it and have one pack in my purse, one pack in my car and one pack in my locker at room. I swear these are amazing and extremely versatile!
-
For a dessert baby food, it's healthy if you compare it to alternatives. It's so sweet and stimulates the taste buds with it's yumminess, I enjoy it myself haha! I buy the smaller jar for 89 cents I believe it is here in ontario, and it's totally... +
For a dessert baby food, it's healthy if you compare it to alternatives. It's so sweet and stimulates the taste buds with it's yumminess, I enjoy it myself haha! I buy the smaller jar for 89 cents I believe it is here in ontario, and it's totally worth but I do more when it comes on sale! -
I tried the Dove deep moisture foaming body wash as it was in a gift pack I received over the holidays. I always usually stick with St Ives, but hey it was free, so why not try it? I really love the dispenser. It's so much more convenient than a... +
I tried the Dove deep moisture foaming body wash as it was in a gift pack I received over the holidays. I always usually stick with St Ives, but hey it was free, so why not try it?
I really love the dispenser. It's so much more convenient than a bottle with a flip lid! It's not a game changer, but I definitely really liked that!
The soap itself isn't really my kind of thing.. I experience the same with any dove body wash really. It seems as though it can never bubble up as much as other soaps on either a wash cloth or bath poufs. It just seems like I have to keep pushing down and lather the soap. I ended up putting a St Ives from my stockpile(lol) in the shower because if I'm in a hurry and wanna feel clean, I use my soap and will sometimes only use the dove to wash my hands and on areas of skin that feel dry.
To conclude, this product really didn't wow me at all. It's disappointed because I loved the bottle and concept but it really fell short because it's foamy you have to keep putting more and more, and if I only used this I would probably have the entire bottle in a matter of a few days.
-
I enjoy a protein bar here and there on break at work once in a while. I usually buy a Clif bar, but one day I decided to purchase a different kind, this being the Luna Lemonzest bar. It was the same price as a Clif bar, but boy let me tell you, the... +
I enjoy a protein bar here and there on break at work once in a while. I usually buy a Clif bar, but one day I decided to purchase a different kind, this being the Luna Lemonzest bar. It was the same price as a Clif bar, but boy let me tell you, the taste IS NOT!
Although I like lemons, lemon pie, lemonade, any citrus really, this bar was not for me! I gave a piece to a coworker thinking maybe she would like it, she was just as fast as me to throw the rest in the garbage, it was that bad! Not that long ago I walked into the store and saw a good dozen of them 50% because they were about to expire, I guess a lot of people agree, I wouldn't pay anything for them!
-
I have really damaged hair, like split ends and all the rest of that OHSOLOVELY stuff.. I honestly used to always just buy whichever shampoo/conditioner was on sale! One day, I walked by a cart that had a few different hair care items with reduced... +
I have really damaged hair, like split ends and all the rest of that OHSOLOVELY stuff.. I honestly used to always just buy whichever shampoo/conditioner was on sale! One day, I walked by a cart that had a few different hair care items with reduced pricing. In this cart was Bedhead Resurrection conditioner. I think I paid something like 3,00$ which is really crazy, I couldn't see anything wrong with any of the products so I assume that maybe the company what changing sizing or something. I already have my go-to shampoo so I only got conditioner, and I immediately fell in love! Our water at my house is very rough/hard, we don't have a water softener so you can see why I would need conditioner and lots of it! This stuff really makes a difference with damaged hair(I love to straighten my hair and barely ever get it cut) as mentioned on the bottle. It's white in color, which is an extra. Although it's not a game changer, i hate when hair care products or brownish or yellow cause it makes your tub look gross.
All in all, I went back and bought the 4 remainning bottles of this stuff, it's that good! It's much pricier than the 3$ that I had paid the first time, but I am totally willing to spend a little extra to make THAT much of a positive improvement!
-