❤️Firstly the taste is AWESOME! Boost Chocolate tastes just like chocolate milk. ❤️Secondly, we can all benefit from the protein found in Boost Complete Nutrition, which you can conveniently carry wherever you go. ❤️Lastly, it's... +
❤️Firstly the taste is AWESOME! Boost Chocolate tastes just like chocolate milk.
❤️Secondly, we can all benefit from the protein found in Boost Complete Nutrition, which you can conveniently carry wherever you go.
❤️Lastly, it's reasonably priced around $9.50 (CAD) for a 6 pack.
Some benefits of protein:
I thought protein only helped build and repair muscle, but it does so much more, you can add bone, hair, and nails to the above. It also assists your immune system and gives you energy. You can find more benefits at BOOST.com
(I crossed checked Boost's findings with Healthline and Harvard Medical.)
-
🧡My son and daughter loved it! I have a feeling I'll enjoy the Uncle Ben's, New Orleans Style Beans more, because I prefer red kidney beans to black beans. 🧡Conveniently package to carry for lunch and pop into the microwave. 🧡It's... +
🧡My son and daughter loved it! I have a feeling I'll enjoy the Uncle Ben's,
New Orleans Style Beans more, because I prefer red kidney beans to black beans.
🧡Conveniently package to carry for lunch and pop into the microwave.
🧡It's reasonably priced at around $3 (CAD) for a 227ml bag (1 cup).
Not sure if I'm sold on the flavour, I found it bland.
-
❤️It's a quick meal, literally ready in 5 min! ❤️It's tasty! And, I loved the texture. ❤️Great to have in the fridge either for a day you can't decide what to cook or when you rushed and want a quick meal, I'd recommend some steamed... +
❤️It's a quick meal, literally ready in 5 min!
❤️It's tasty! And, I loved the texture.
❤️Great to have in the fridge either for a day you can't decide what to cook or when you rushed and want a quick meal, I'd recommend some steamed veggies on the side.
The price is reasonable for a ready-made meal, around $5.50 (CAD) for a 280g package, which serves 2.
-I can eat one of those alone😅.
I prepped mine with a little butter in a cast-iron skillet, added parmesan cheese and fresh cracked black pepper. Next, I'd like to try the gnocchi with a creamy sauce!
-
💚Firstly, it's organic, which I love! 💚Secondly, Purchasing a bottle of Santa Cruz Organic Pure Lime Juice saves me money; when I buy a few limes, I use them up quickly, and run to the store more frequently than I'd like; when I purchase a... +
💚Firstly, it's organic, which I love!
💚Secondly, Purchasing a bottle of Santa Cruz Organic Pure Lime Juice saves me money; when I buy a few limes, I use them up quickly, and run to the store more frequently than I'd like; when I purchase a bag, a few go bad.
💚Lastly, it's convenient; I can use one bottle for all my needs, such as salads, lime water for me, 'limonade' for the kids, cooking and baking.
I will gladly recommend this product to friends and family; the 473ml bottle retails for around $6.50 (CAD).
-
❤️Nutella Ferrero & Go is a snack you can start your day with or a snack you'd like to pack into you or your kid's lunch bag. ❤️The breadsticks are light and once you dip it the Nutella it has a chocolate wafer texture. It retails for around... +
❤️Nutella Ferrero & Go is a snack you can start your day with or a snack you'd like to pack into you or your kid's lunch bag.
❤️The breadsticks are light and once you dip it the Nutella it has a chocolate wafer texture.
It retails for around $5 (CAD) for a pack of 4 averaging $1.25 per tub, a little steep for a lower-income family, but could be thrown in the cart once a month as a treat.
-
💙@Tilda Coconut Rice is a perfect take-along to work especially if you have an Indian or Thai restaurant close by; just order the curry. 💙Also, perfect if you don't have 20min to wait for rice to cook at home, you can heat it in the microwave... +
💙@Tilda Coconut Rice is a perfect take-along to work especially if you have an Indian or Thai restaurant close by; just order the curry.
💙Also, perfect if you don't have 20min to wait for rice to cook at home, you can heat it in the microwave for 2min or 4min on the stove. I had added a dash of salt while heating my rice on the stove with a lid on.
💙It's perfectly light and tasty; I added a teaspoon of honey and enjoyed it plain.
These steamed rice pouches retail around $2.50 (CAD) great if you live alone but can be costly for a fuller household.
-
🖤@RXBar, I love the natural ingredients! 🖤The taste was pleasant, I did enjoy the sprinkle of sea salt on the bar. 🖤Another easy way to stay fueled throughout a busy day or returning from the gym. A single bar retails for around $3 (CAD)... +
🖤@RXBar, I love the natural ingredients!
🖤The taste was pleasant, I did enjoy the sprinkle of sea salt on the bar.
🖤Another easy way to stay fueled throughout a busy day or returning from the gym.
A single bar retails for around $3 (CAD) and could be a little steep for an average Joanna like me😊; however, considering the ingredients in the bar it's worth the price.
-
Bounce, Outdoor Fresh dryer sheets are one of my favourites. The scent is neutral for both guys and gals in our home and leaves our laundry static-free. I love that it leaves the laundry smelling fresh, and doesn't overpower my perfume. The price... +
Bounce, Outdoor Fresh dryer sheets are one of my favourites. The scent is neutral for both guys and gals in our home and leaves our laundry static-free. I love that it leaves the laundry smelling fresh, and doesn't overpower my perfume. The price matches all the other high-end dryer sheets at around $5 (CAD). I'm frugal, so I stock up when it's on sale for roughly a dollar cheaper.
I recommend this product if you are looking for a fresh and less floral scent.
-
What I loved most of my experience was the ease of access on the Voilà website. The categories and layout of the site were very easy to use as well as the search bar. There were two categories that lacked a range of variety that I'm used to on... +
What I loved most of my experience was the ease of access on the Voilà website. The categories and layout of the site were very easy to use as well as the search bar.
There were two categories that lacked a range of variety that I'm used to on other delivery sites and that was the Bakery and Fresh Produce. The delivery man explained, the company is still building the online inventory and that it will be resolved soon.
The prices were in the range of most supermarkets. I did, however, enjoy and take advantage of some of the buy one, get one selection and the delivery cost was also very reasonable at $7.99.
The deliveries arrived in the allotted time and the driver called within in 15 minutes of the delivery, which I felt was a great personal touch. The gentlemen who delivered were polite and were very knowledgeable about the next steps and improvements that were to come with the online orders.
Overall I had a very comfortable and pleasant experience with Voilà and will use the service again. I do recommend you give it a try.
I was also grateful for the $25 discount as part of a Product Review Club offer for Voilà.
-
I love the original Coca-Cola Company's Coke, I don't even drink Pepsi until I attended a BBQ at a friend's home. She offered me a glass of coke, I said yes. She poured it while I was outside, drank it and accepted another until she placed the PC... +
I love the original Coca-Cola Company's Coke, I don't even drink Pepsi until I attended a BBQ at a friend's home. She offered me a glass of coke, I said yes. She poured it while I was outside, drank it and accepted another until she placed the PC Cola empty in the recycling bin. I asked her if that's what I've been drinking, she said yes and I was speechless.
The PC Cola tastes just like Coca Cola and it costs around $1for a 2L whereas Coca Cola costs double that.
You have to try it if you love Coca Cola!
-